Specjalistyczna rehabilitacja
w Żarkach

Umów się na wizytę: 698 642 623

10 Prawd o więzadle krzyżowy przednim (ACL)

10 PRAWD O WIĘZADLE KRZYŻOWYM PRZEDNIM (ACL) stawu kolanowego.
(ACL to taki celebryta wśród więzadeł w ludzkim ciele).
1. 25 – 30 % rekonstrukcji ACL kończy się niepowodzeniem.
2. ACL po uszkodzeniu fatalnie się goi, gdyż ukrwiony jest tylko w części środkowej, a nie w dystalnych i proksymalnych częściach.
3. Zerwany ACL się nie zrośnie, ale są wyjątki. Leczenie to nie matematyka. Nie zawsze 2 + 2 = 4.
4. Wskazaniem do rekonstrukcji więzadła jest niestabilność kolana (kolano ucieka) i młody wiek (do 25 r.ż.). Należy także brać pod uwagę to jakie pacjent ma plany na życie.
5. Z zerwanym więzadłem da się funkcjonować bezobjawowo, a nawet uprawiać profesjonalny sport. Pod pewnymi warunkami.
6. Aby osoba młoda (22 – 35 lat) zerwała ACL potrzebuje wygenerować siłę 2160 N, a starsza osoba ( 60 – 97 lat) tylko 658 N.
7. 85% uszkodzeń ACL w piłce nożnej następuje bez kontaktu z przeciwnikiem.
8. Najczęściej zrywamy więzadło: lądowanie po wyskoku, po zagraniu piłki i postawieniu nogi na podłożu, w trakcie dynamicznego, szarpanego biegu.
9. Powrót do sportu najczęściej przypada między 6, a 12 miesiącem od rekonstrukcji. Jednak im później tym lepiej. W sporcie profesjonalnym powrót zdarza się szybciej.
10. Noszenie ortez po odbytej rekonstrukcji jest bez znaczenia (chyba, że dla komfortu psychicznego pacjenta). ACL po przeszczepie najsilniejszy jest w pierwszych 2 tygodniach, następnie obumiera i od około 10 tygodnia zaczyna na nowo odżywać (ale czas powstanie z martwych jest zmienny osobniczo).
Tu zaczyna się jakość.

Rehabilitacja i fizjoterapia w Chrzanowie | Rehabilitacja i fizjoterapia w Libiążu | Rehabilitacja i fizjoterapia w Oświęcimiu | Masażysta w Chrzanowie