Specjalistyczna rehabilitacja
w Żarkach

Umów się na wizytę: 698 642 623

“Praktycy dla praktyków”. Konferencja z medycyny sportowej w której miałem przyjemność uczestniczyć. Swoją nieprzeciętną wiedzą podzielił się ze mną min. ortopeda profesor Krzysztof Ficek.

24 listopada miałem przyjmność uczestniczyć w konferencji medycyny sportowej
“Praktycy dla praktyków” na nowoczesnym stadionie GKS Tychy.

Panel medyczny w którym uczestniczyłem obfitował w bardzo bogatą wiedzę dotyczącą dwóch aspektów: urazów w sporcie oraz rehabilitacji urazów dotyczącej tylnej strony uda czyli popularnej “dwójki”.
Jednym z prelegentów był najbardziej znany w Polsce lekarz ortopeda profesor
Krzysztof Ficek.

Profesor Ficek mówił głównie o złych nawykach ruchowych towarzyszących uprawianiu piłki nożnej, które prowadzą do urazów. Co ciekawe, w Polsce wykonuje się najwięcej rekonstrukcji kolana z pośród krajów Europejskich! Ten stan jednak nie jest spowodowany odmiennym podłożem genetycznym populacji polaków, a właśnie złym procesem treningowym prowadząnym od najmłodszych lat. Profesor między innymi tłumaczył taki stan rzeczy przede wszystkim bardzo wczesną specjalizacją ludzi uprawiających sport w naszym kraju. Czyli ciągłe powtarzenie tego samego ruchu podczas uprawiania sportu od najmłodszych lat powoduje między innymi zby duże przeciążenie (sumowanie się mikrourazów), które w dorosłym lub też już nastoletnim życiu powoduje zerwanie więzadła krzyżowego przedniego. Prelegent podał ciekawe statystyki mówiące o tym, że 90% urazów więzadła krzyżowego przedniego dochodzi bez kontaktu z siłą zewnętrzną (czyli np. bez przeciwnika na boisku). Kolejną istotną informacje, którą lekarz podał było zwrócenie uwagi, że opóźnienie powrotu do uprawiania sportu każdy miesiąc po 6 miesiącu od rekonstrukcji kolana zmniejsza znacznie prawdopodobieństwo doznania kolejnego urazu kolana.

W dalszej części konferencji został bardzo dokładnie omówiony proces rehabilitacji mięśni tylnej strony uda.
Bardzo mnie ucieszyło, że wykładowcy zwrócili uwagę, że w tym procesie niezwykle ważne jest zastosowanie zabiegów ELEKTROTERAPII i IGŁOTERAPII, które to są dostępne w moim gabinecie.

Rehabilitacja i fizjoterapia w Chrzanowie | Rehabilitacja i fizjoterapia w Libiążu | Rehabilitacja i fizjoterapia w Oświęcimiu | Masażysta w Chrzanowie