Specjalistyczna rehabilitacja
w Żarkach

Umów się na wizytę: 698 642 623

Pacjent po skręceniu stawu kolanowego. Leczenie uszkodzonej łąkotki.

Płeć: M
Wiek: 26

Diagnoza/opis przypadku: Pacjent w trakcie grania w piłkę nożną na hali (po zagraniu piłki) usłyszał trzask w kolanie oraz silny ból, który zmusił go do opuszczenia placu boju. W ciągu doby wystąpił u pacjenta obrzęk stawu oraz ograniczenie ruchomości. Pacjent stwierdził, że kolano jest stabilne dobocznie (nie ucieka), lecz ma niestałe wrażenie zbyt dużego przeprostu. Kolano, które ucieka do przeprostu sugeruje uszkodzenie więzadła krzyżowego przednie (ACL).
Z istotnych informacji od pacjenta uzyskałem także wiadomość o zerwaniu więzadła krzyżowego przedniego w tym kolanie już w 2013 roku. Rekonstrukcji więzadła po tamtym urazie nie było.

Wykonałem u pacjenta następujące testy diagnostyczne:
-Testy więzadłowe – wszystkie dały wynik ujemny.
-Testy łąkotkowe – łąkotka przyśrodkowa zareagowała pozytywnie – dała dolegliwości bólowe.
-Pacjent zdecydował się także na rozszerzoną diagnostykę czyli wykonanie rezonansu magnetycznego kolana.

Do momentu otrzymania wyniku z rezonansu magnetycznego podjąłem się leczenia łąkotki przyśrodkowej, bo ona dała w testach diagnostycznych wynik pozytywny. Rozróżnia się kilka możliwości uszkodzenia łąkotek. Najlepsze z punktu widzenia pacjenta jest uszkodzenie podłużne/pionowe do 5mm w części bocznej łąkotki. Takie uszkodzenie jest w stanie się regenerować, gdyż część boczna łąkotki jest unaczyniona. I to dopływ substancji odżywczych wraz z krwią daje szanse na zregenerowanie łąkotki.

Rehabilitacja, którą w tym przypadku zastosowałem ograniczyła się do zabiegów fizykoterapii (przekrwienia chorego obszaru) to jest:
-pole magnetyczne,
-laseroterapia,
-sonoforeza.

Jednakże wynik rezonansu magnetycznego będzie miał najistotniejsze znaczenie. Wtedy będzię można stwierdzić czy uszkodzone kolano można leczyć dalej zachowawczo czy jednak konieczny będzie zabieg.

Rehabilitacja i fizjoterapia w Chrzanowie | Rehabilitacja i fizjoterapia w Libiążu | Rehabilitacja i fizjoterapia w Oświęcimiu | Masażysta w Chrzanowie