Specjalistyczna rehabilitacja
w Żarkach

Umów się na wizytę: 698 642 623

Pacjent z cieśnią nadgarstka.

Płeć: M
Wiek: 29

Diagnoza/opis przypadku: Pacjent od ponad roku odczuwa drętwienie i mrowienie w części prawej dłoni oraz palców od 1-4. Objawy nasilają się głównie w nocy oraz podczas pracy fizycznej. Pacjent odczuwa także przejściowe osłabienie siły w prawej dłoni. Z wywiadu dowiedziałem się także, że pacjent pracuje fizycznie często podnosi ciężkie rzeczy.

Wykonałem u pacjenta następujące testy diagnostyczne:
-Test opukiwania nerwu po środkowego – dał objaw dodatni (mrowienie i drętwienie palców).
-Test Phalena – dał objaw dodatni (mrownie i drętwienie).

*Badaniem dodatkowym jest badanie EMG oceniające szybkość przewodnictwa nerwu. Pacjent wykonał badanie i ma wskazanie do leczenia operacyjnego. Badanie przewodnictwa nerwowego bezwzględnie powinno się wykonać, kiedy występuje osłabienie siły mięśniowej w dłoni.

Co to jest zespół cieśni nadgarstka?
To zbiór objawów występujących w obszarze dłoni wynikających z ucisku na nerw po środkowy. Objawy zajmują około 3/4 dłoni i najczęściej są to drętwienie, mrowienie, ból oraz osłabienie siły mięśniowej w ostatnim stadium choroby. Objawy dotyczą palców od 1 do 3 i połowy palca czwartego (serdecznego). Z czasem ból promieniuje do przedramienia i do barku. Osłabienie siły mięśniowe jest ostatnim stadium mylnie interpretowanym jako poprawa, bo inne objawy zaczynają ustępować. Jednakże osłabienie siły mięśniowej jest już w zasadzie jednoznacznym wskazaniem do leczenia operacyjnego.
Nerw po środkowy, którego ucisk w tym zespole daje powyższe objawy biegnie w kanale nadgarstka otoczony ścięgnami mięśni zginaczy palców oraz więzadłem (nadgarstka) poprzecznym. Zmiany zapalne w tym przerost ścięgien oraz więzadła poprzecznego powoduje duża ciasnotę w kanale nadgarstka i tym samym ucisk nerwu po środkowego, które daje objawy opisane przez mojego pacjenta.

Rehabilitacja w początkowych fazach cieśni nadgarstka:
-Jonoforeza (podanie leku przeciwzapalnego przy pomocy prądu).
-Elektroterapia TENS.
-Ultradźwięki.

-Ograniczenie przyjmowania w życiu codziennym pozycji zgięciowej w nadgarstku np. przy pomocy ortezy lub opaski elastycznej.

Mój pacjent kwalifikuje się jednak do leczenia operacyjnego, które będzie polegało na przecięciu więzadła poprzecznego, które doprowadzi do wydłużenia go w czasie regeneracji i pośrednie powiększenie kanału nadgarstka przez który biegnie nerw po środkowy.

Rehabilitacja i fizjoterapia w Chrzanowie | Rehabilitacja i fizjoterapia w Libiążu | Rehabilitacja i fizjoterapia w Oświęcimiu | Masażysta w Chrzanowie