Specjalistyczna rehabilitacja
w Żarkach

Umów się na wizytę: 698 642 623

Pacjentka po rekonstrukcji kolana. Proces kilku miesięcznej rehabilitacji rozpoczęty.

Płeć: K
Wiek: 22

Diagnoza/opis przypadku: Pacjentka doznała urazu stawu kolanowego podczas jazdy na nartach w styczniu 2019 roku. Badanie rezonansem magnetycznym pokazało zerwanie więzadła krzyżowego przedniego (ACL) oraz uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej. Pozostałe więzadła i struktury kolana bez cech patologicznych. Pacjentka przeszła zabieg rekonstrukcji stawu kolanowego 27.08.2019. W ramach operacji zostało odtworzone ACL ze szczepu autogennego (ścięgna mięśnia pół błoniastego) oraz zszycia uszkodzonej łąkotki. Pacjenta rozpoczęła rehabilitację w moim gabinecie 02.09.2019 (6 dni po przebytej operacji).

Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego (ACL):

Jedna na tysiąc siedemset pięćdziesiąt osób prowadzących aktywny tryb życia doznaje uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego. Uraz ten dotyczy najczęściej osób w przedziale wiekowym 16–45 lat. Kobiety, z powodu innej budowy fizjologicznej ciała, mają większe predyspozycje do koślawienia kolan niż mężczyźni. To właśnie one narażone są częściej na uszkodzenia. Przykładowo, podczas uprawiania koszykówki ryzyko u kobiet jest 4,1 razy większe niż u mężczyzn. Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego wiąże się z zaburzeniem stabilności stawu kolanowego. Może to prowadzić do poczucia niestabilności stawu (uciekania) podczas gwałtownych zwrotów lub zwykłego chodu. Powoduje to zwiększenie ryzyka odniesienia innych kontuzji, a także prowadzi do degeneracji chrząstki. Dlatego też w wielu przypadkach zalecana jest rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego w celu poprawienia biomechaniki stawu kolanowego. Należy jednak pamiętać, że ostateczny sukces uzależniony jest również od rehabilitacji.

Zastosowana rehabilitacja u pacjentki:

Rehabilitacji stawu kolanowego po rekonstrukcji ACL odbywa się etapowo. Najistotniejszym elementem całego procesu jest kinezyterapia (leczenie ruchem). Każdy etap kinezyterapii jest determinowany tygodniem liczonym od przebytej operacji. Każdy tydzień rehabilitacji będzie oznaczał zwiększenie intensywności, częstotliwości, a także stopnia trudności wykonywanych ćwiczeń).
Ponadto zostaną zastosowane następujące zabiegi:

-Magnetoterapia
-Elektroterapia
-Laseroterapia
-Krioterapia
-Kinesiotaping

Powrót pacjentki do pełni zdrowia nastąpi miedzy 4, a 9 miesiącem licząc od dnia operacji.

Rehabilitacja i fizjoterapia w Chrzanowie | Rehabilitacja i fizjoterapia w Libiążu | Rehabilitacja i fizjoterapia w Oświęcimiu | Masażysta w Chrzanowie