Specjalistyczna rehabilitacja
w Żarkach

Umów się na wizytę: 698 642 623

Igłoterapia w rehabilitacji. Zdobyłem kolejne unikatowe umiejętności w procesie leczenia pacjentów bólowych.

Weekend 18 i 19 maja spędziłem na intensywnym, dwudniowym szkoleniu z zakresu igłoterapii w procesie rehabilitacji. Kurs prowadzili Rafał Słoniak oraz Tomasz Tittinger – pionierzy rozwoju Igłoterapii w Polsce oraz autorzy książki “Igłoterapia w rehabilitacji”.

Co to jest igłoterapia (medyczna akupunktura)?
Obiegowa nazwa – igłoterapia pochodzi od narzędzia służącego do wykonywania zabiegu. Mięsień penetruje igła akupunkturowa używana w tradycyjnej akupunkturze. Z języka łacińskiego etymologia akupunktury to aku (acus – igła) punktura (punctura – ukłucie).

Medyczna akupunktura
Rozwój Akupunktury Medycznej w Europie nie jest kontynuacją rozwoju Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. W igłoterapii (zachodniej akupunkturze medycznej) koncentrujemy na zmianach biochemicznych wywoływanych przez nakłuwanie ludzkich tkanek, a nie na regulacji przepływu energii w kanałach energetycznych – meridianach. Nakłuwanie bólowego obszaru skóry bez podbudowy filozoficznej stało się efektywną alternatywą do wcześniejszego odmiennego kulturowo sposobu myślenia i terapii.

Wśród innych bodźców, obok ciepła, zimna, światła laserowego, fali ultradźwiękowej przyszła kolej na igłę akupunkturową. Paradoksalnie, nakłucie punktu spustowego rzadko wywołuje silne doznania bólowe, więc ten rodzaj bodźca został zaakceptowany zarówno przez pacjentów jak i terapeutów.

Badania pokazały, że zarówno ostrzykiwanie chorego miejsca substancją leczniczą jak i nakłuwanie samą igłą (bez substancji leczniczej) przyniosły takie same rezultaty lecznicze. Dlatego też igłoterapia jest nazywana także suchym igłowaniem, ponieważ nie dochodzi do wstrzykiwania żadnego płynu.

Mechanizm działania igłoterapii:
Przebicie tkanki skórnej za pomocą igły wywołuje dwa zjawiska:
a) lokalne (biochemiczne początkujące szereg zmian w okolicy nakłucia)
b) globalne (odruchowe w wyniku pobudzenia układu nerwowego)

Reakcja lokalna wywołana uszkodzeniem tkanki łącznej na skutek wkłucia w nią igły prowadzi do:
-regulacji potencjału błonowego komórek poprzez zjawiska zachodzące w kanałach jonowych,
-uwolnienie energii użytecznej biologicznie (ATP) i konwersje do ADP,
-uwolnienie adenozyny, która łączy się z nabłonkiem naczyń krwionośnych i rozszerza je,
-uwolnienie histaminy jako reakcji na ciało obce w tkankach.

Reakcja odruchowa wynikająca z nakłucia tkanki nabłonkowej, łącznej i mięśniowej wywoła impuls w tkance nerwowej przekazywanej dośrodkowo poprzez nerwy rdzeniowe i obwodowe, a następnie przetworzenie go w wyższych piętrach układu nerwowego. W zależności od rodzaju impulsu jego lokalizacji czy czasu jego trwania inna może być reakcja organizmu ludzkiego. Zabieg igłoterapii może być więc przyczyną występowania reakcji hamujących niektóre lub przeciwnie może on uruchamiać lub regulować mechanizmy obronne lub regeneracyjne. Wskazania do zabiegu igłoterapii cienko igłowej:
-dolegliwości bólowe mięśni,
-skrócenie czynnościowe mięśni,
-występowanie mięśniowych lub powięziowych punktów spustowych,
-niesymetryczne napięcie mięśniowe, nie będące podłożeń zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego.

Przeciwwskazania do zabiegu igłoterapii cienko igłowej:
-chorobowe zmiany skórne,
-przerwanie ciągłości skóry oraz wszelkiego rodzaju rany, otarcia, oparzenia, miejscowe odczyny po zabiegach fizykoterapeutycznych,
-obrzęk okolic, która ma być poddane zabiegowi,
-podwyższona miejscowo temperatura, cechy stanu zapalnego,
-choroby zakaźne,
-nowotwory,
-urazy mięśniowe w fazie ostrej,
-ciąża,
-brak jakiegokolwiek efektu po dwóch zabiegach,
-konieczność wykonania dużej aktywności fizycznej w czasie krótszym niż 24 godziny od zabiegu (wysiłek sportowy),
osoby stabilne emocjonalnie,
-igłofobia.

Działania niepożądane oraz reakcje pozabiegowe:
Działania niepożądane prawidłowego kontaktu igły z punktem spustowym nie wynikają z uszkodzenia struktury, a są odczynem pozabiegowym, potwierdzającym mocne oddziaływanie igłoterapii na ustrój człowieka. Reakcje te, w postaci średniego nasilenia dolegliwości bólowych, lub uczucia osłabienia opracowanej okolicy, mają charakter krótkotrwały. Najczęściej mijają po pierwszej nocy po zabiegu. Odczyny mogą być tak minimalne, że wręcz niezauważalne przez pacjentów.

Jeśli posiadasz dolegliwości bólowe z którym nie możesz sobie poradzić od dłuższego czasu – zapraszam na zabieg igłoterapii do mojego gabinetu.

Rehabilitacja i fizjoterapia w Chrzanowie | Rehabilitacja i fizjoterapia w Libiążu | Rehabilitacja i fizjoterapia w Oświęcimiu | Masażysta w Chrzanowie