Specjalistyczna rehabilitacja
w Żarkach

Umów się na wizytę: 698 642 623

10 prawd o torbieli Bakera

10 prawd o torbieli BAKERA.

1. Torbiel/cysta Bakera to przepływ nadmiaru płynu ze stawu kolanowego do kaletki brzuchato-półbłoniastej i tworzy się płynny depozyt w dole podkolanowym. Niestety ten płyn przepływa tylko w jedną stronę na zasadzie zastawki.

2. Torbiel sama w sobie nie jest chorobą. Jest najczęściej procesem chorobowym toczącym się w stawie kolanowym.

3. Procesem chorobowym stawu kolanowego może być np. Uszkodzenie więzadeł, łąkotek, chrząstki, RZS, dna moczanowa lub tzw. Zmiany zwyrodnieniowe. Konsekwencją tych urazów/chorób jest zapalenie błony maziowej stawu, która produkuje nadmiar płynu.

4. Cystę diagnozujemy przy pomocy USG. Można bardzo dokładnie określić rozmiar cysty. A po czasie ocenić, czy jest większa czy się zmniejszyła.

5. Fizjoterapia w postaci bardzo delikatnych celowanych ćwiczeń, może zmniejszyć rozmiar cysty. Stosowanie laseroterapii, pola magnetycznego czy UD na cystę nie ma większego znaczenia.

6. Można zrobić punkcje cysty, jeśli ona jest zbyt duża i daje problemy przy funkcjonowaniu w życiu codziennym.

7. Jeśli torbiel jest wyczuwalna tylko w trakcie palpacji, a nie przeszkadza w życiu codziennym nie trzeba się nią przesadnie martwić. Jeśli torbiel się powiększa i przeszkadza w życiu codziennym należy to skonsultować ze specjalistą.

8. Najważniejsze jest ustalenie pierwotnego urazu stawu czy też procesu chorobowego.

9. Torbiel można usunąć lub opróżnić, ale będzie to raczej działanie objawowe nie przyczynowe.

10. Pęknięcie torbieli może dawać objawy jak przy zakrzepicy lub wywołać zakrzepicę. Zakrzepica jest stanem zagrożenia życia.

www.sportpluszdrowie.pl

Tu zaczyna się jakość.

Rehabilitacja i fizjoterapia w Chrzanowie | Rehabilitacja i fizjoterapia w Libiążu | Rehabilitacja i fizjoterapia w Oświęcimiu | Masażysta w Chrzanowie