Specjalistyczna rehabilitacja
w Żarkach

Umów się na wizytę: 698 642 623

10 prawd o rwie kulszowej.

10 prawd na temat Rwy kulszowej.

 

1.     Przyczyną ataku rwy kulszowej jest:

a.     Problem w kręgosłupie najczęściej związany przepukliną dysku (przeciążenie lub niedociążenie kręgosłupa).

b.     Ostry lub przewlekły stres.

c.     Choroby narządów wewnętrznych (ból rzutowany).

2.     Rwa kulszowa charakteryzuje się: bólem, ciągnięciem, później także drętwieniem i mrowieniem idącym najczęściej od pośladka do stopy. W scenie finałowej opada stopa i jest problem ze zwieraczami.

3.     Uniesienie wyprostowanej nogi w leżeniu na plecach (i pojawienie się objawów) jest jednym z testów sugerujących korzeniowy charakter rwy kulszowej.

4.     Najczęściej epizod rwy kulszowej trwa od 3 do 14 dni. Ale zdarzają się także kilkutygodniowe objawy lub dłuższe.

5.     W XXI wieku problem z dyskiem w kręgosłupie częściej wynika z jego NIEDOCIĄŻENIA (braku spacerowania, skakania, biegania) niż przeciążenia. Inaczej mówiąc nasz dysk się szybciej degeneruje przez prace siedzącą aniżeli fizyczną. Także częściej w moim gabinecie mam do czynienia z rwą kulszową bez przyczyny aniżeli po dźwignięciu czegoś ciężkiego.

6.     Leczenie przeciwzapalne rwy najczęściej odbywa się przy pomocy diklofenaku lub ketoprofenu (ketonal, olfen, dicoloreum). Leczenie przeciwzapalne nie jest jednak najlepszym rozwiązaniem, gdyż nasz organizm regeneruje się w oparciu o stan zapalny. Inaczej mówiąc nasz organizm nie robi nam na złość wytwarzając w danym miejscu stan zapalny.

7.     Im większy ucisk na korzeń przez przepuklinę dysku tym mniej bólu odczuwa pacjent, a więcej deficytów neurologicznych (osłabienie odruchów ścięgnistych, zmniejszone napięcie mięśniowe i inne.).

8.     Rwa kulszowa na tle psychogennym to: to pacjent depresyjny lub bardzo pobudzony, niespójny w wywiadzie lub diagnostyce, widoczny duży strach przed ruchem, z bólem przewlekłym od dłuższego czasu. Słabo reagujący na terapię.

9.     30% pacjentów po operacyjnej dekompresji korzenia dalej odczuwa objawy sprzed operacji nawet przez kilka miesięcy. Leczenie operacyjne w krótkiej perspektywie daje jednak szybsze efekty niż rehabilitacja ruchowa. Ale na odcinku 2 lata efekty są bardzo podobne.

10.  Rwa kulszowa może doprowadzić do zespołu ogona końskiego. ZOK charakteryzuje się: brak kontroli zwieraczy, utrata czucia w obrębie kości krzyżowej, zmienione czucie w obrębie krocza, opadanie stopy. ZOK = pilna konsultacja z neurochirurgiem.


www.sportpluszdrowie.pl

Tu zaczyna się jakość.

Rehabilitacja i fizjoterapia w Chrzanowie | Rehabilitacja i fizjoterapia w Libiążu | Rehabilitacja i fizjoterapia w Oświęcimiu | Masażysta w Chrzanowie