Specjalistyczna rehabilitacja
w Żarkach

Umów się na wizytę: 698 642 623

10 prawd o bólach kręgosłupa. Cz. 2.

10 PRAWD O DOLEGLIWOŚCIACH KRĘGOSŁUPA. Cz. 2. Nieostatnia.
1. Im większa przepuklina tym wieksze prawdopodobieństwo, że po czasie się ewidentnie zmniejszy.
2. Pacjent, który budzi się rano z bólem kręgosłupa, a ból mija jak się “rozchodzi” to prawdopodobnie pacjent dyskowy, który ma deficyt prawidłowego ruchu w życiu codziennym. Pacjent, który rano budzi się zdrowy, a w trakcie dnia pojawiają się bóle kręgosłupa to pacjent prawdopodobnie stresowy lub szkodzi sobie pracą zawodową.
3. Terapia manualna/nastawianie/akupunktura/itp polega na neuro-modulacji bólu odczuwanego przez pacjenta. Pacjent musi sobie pomóc przez zmianę/modyfikację bodźca, która doprowadziła go do problemów z kręgosłupem.
4. Renoma fizjoterapeuty/lekarza tudzież wysokość jego cennika powoduje, że pacjent szybciej się leczy. Pomimo, że konkurencja stosuje podobne metody leczenia.
5. Leczenie ostrych czy przewlekłych bólów pleców powinno opierać się na mądrym ruchu. Gorsety, unieruchamianie, czy też leżakowanie pacjenta to błąd.
6. Nie ma dwóch identycznych bólów kręgosłupa. Każdy pacjent ma inną historię bio-psycho-społeczną. Terapia zawsze powinna być celowana, po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu i badania. Bóle kręgosłupa to problem: strukturalny (anatomia), funkcjonalny (biomechanika), psychologia (psychika), socjologia (warunki społeczne).
7. Edukacja pacjenta to niezwykle ważny element pracy z bólami kręgosłupa.
8. Opadająca stopa, zaburzenia pracy zwieraczy, nieskuteczna rehabilitacja powyżej 6 tygodni to wskazanie do konsultacji z neurochirurgiem.
9. Czerwone flagi w bólach kręgosłupa: szybka utrata wagi, nasilenie bólu w nocy o stałych porach, stały ból nie korelujący z ruchem pacjent, wcześniejsza historia nowotworowa = pilna konsultacja z lekarzem.
10. Pacjenci otrzymujący wynik RTG lub rezonansu zgłaszają większe dolegliwości bólowe i gorsze samopoczucie w trakcie leczenia, niż pacjencie, którzy nie wykonali tych badań obrazowych.
Tu zaczyna się jakość.

Rehabilitacja i fizjoterapia w Chrzanowie | Rehabilitacja i fizjoterapia w Libiążu | Rehabilitacja i fizjoterapia w Oświęcimiu | Masażysta w Chrzanowie