Specjalistyczna rehabilitacja
w Żarkach

Umów się na wizytę: 698 642 623

Pacjent po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego w stawie kolanowym.

Płeć: M
Wiek: 28

Diagnoza/opis przypadku: Pacjent wielokrotnie naruszył strukturę kolana w przeciągu ostatnich 5 lat. Definitywne zerwanie więzadła nastąpiło około 1 roku temu podczas grania w piłkę nożną. Operację rekonstrukcji ACL przeszedł 12.04.2019 roku.Pasmo więzadła do rekonstrukcji zostało pobrane ze szczepu autogennego – mięśnia półścięgnistego. W ramach operacji zostały także usunięte uszkodzone fragmenty łąkotek.
Rekonstrukcja ACL jest rekomendowana osobą, które mają przede wszystkim niestabilność stawu kolanowego (kolano ucieka). Drugim ważnym czynnikiem zalecającym operację jest młody wiek. Osobą po 40 roku życia rekomenduje się najpierw leczenie zachowawcze z racji wolniej zachodzącej regeneracji stawu po takim zabiegu.

W środowisku sportowym kontuzja więzadła krzyżowego przedniego nadal uważana jest za jedną z najgroźniejszych dla dalszego przebiegu kariery zawodowego sportowca. Podejmowanych jest wiele debat dotyczących jak najskuteczniejszego leczenia operacyjnego dającego możliwości szybkiego powrotu do wyczynowego sportu. Bez wątpienia wczesna i profesjonalnie poprowadzona fizjoterapia po takim zabiegu jest niezwykle istotnym czynnikiem zwiększającym szanse na powrót do normalnego funkcjonowania i uprawiania sportu.

Rehabilitacja:

U mojego pacjenta zostaną zastosowane następujące metody i zalecenia w ciągu najbliższych 6 miesięcy:

a) protokół PRICE
b) różne form drenażu limfatycznego
c) mobilizacja blizn pooperacyjnych
d mobilizacja rzepki
e) flossing
f) rolowanie
g) kinezyterapia (szereg specyficznych ćwiczeń dostosowanych ściśle do kolejnych tygodni licząc od dnia operacji)
h) stacjonarny rowerek
i) basen
j) zabiegi fizykoterapeutyczne (elektroterapia, laser, magnetoterapia)

Pełny powrót do zdrowia pacjenta powinien nastąpić między 6, a 9 miesiącem licząc od dnia operacji.

Rehabilitacja i fizjoterapia w Chrzanowie | Rehabilitacja i fizjoterapia w Libiążu | Rehabilitacja i fizjoterapia w Oświęcimiu | Masażysta w Chrzanowie