Aktualności

 

W KTÓREJ GRUPIE DZIECKO MA TRENOWAĆ?

Witam serdecznie wszystkich rodziców.

Temat, który chciałbym poruszyć w tym poście brzmi: w której grupie powinien trenować mój syn/córka?

Syn/córka:
-Powinien trenować ze starszymi zawodnikami? Bo się więcej nauczy?
-Z osobami w swoim wieku? Bo to będzie jego poziom?
-Z osobami młodszymi? Bo się dobrze wśród nich odnajduje?

Absolutnie rozumiem, oczekiwania rodziców, że najczęściej chcieliby, aby ich syn/córka trenowali ze starszymi osobami, bo w ten sposób się więcej nauczą. Niestety ta zasada nie zawsze się sprawdza. Sprawdza się tylko i wyłącznie wtedy, kiedy zostaną spełnione jeszcze inne dodatkowe, ważne czynniki.

Tymi czynnikami są:
– Odpowiednie umiejętności techniczne zawodnika.
– Odpowiednie umiejętności motoryczne zawodnika.
– Prezentowanie kompetencji społecznych odpowiadających grupie, do której miałby dołączyć.

I właśnie powyższe czynniki w głównej mierze decydują do której grupy z pośród możliwych czterech przypisuje danego zawodnika.

Oczywiście występują wyjątki od tej reguły, bo my jako LKS Żarki nie jesteśmy, ani FC Barceloną, ani też Legią Warszawa.

Wyjątki od reguły:
– Jeśli rodzic ma problemy z dostarczeniem pociechy na trening w dni w które trenuje jego grupa – to zgadzam się, aby dołączył do innej grupy.
– Jeśli rodzic ma dwójkę dzieci w różnym wieku i z tego powodu miałby każdego dnia dowozić dzieci na trening – zgadzam się, aby rodzeństwo trenowało w jednej grupie.
– Jeśli rodzic mówi, że dziecku nie jest w stanie wytłumaczyć, że powinien trenować w grupie, do której go przypisał trener, bo dla dziecka jest najważniejsze chodzić na zajęcia z piłki nożnej z kolegami z którymi chodzi do klasy, bo inaczej zrezygnuje z treningów – to zgadzam się na zmianę grupy.

Moja osoba naprawdę jest podatna na argumenty i rozumiem, różne życiowe sytuacje opiekunów dziecka i zawsze staram się wyjść naprzeciw oczekiwaniom. Jednakże bardzo proszę, aby nie utwierdzać dzieci w przekonaniu, że ze starszymi zawsze będzie lepiej.

Myślę, że mogę podać przykład mojego chrześniaka, którego przeniosłem kilka miesięcy temu ze starszej grupy do młodszej, gdyż przestał sobie radzić w starszej grupie i zaczął regularnie opuszczać z tego tytułu treningi.

I proszę pamiętać, że gra w piłkę nożną w akademii, którą prowadzę to przede wszystkim szeroko pojęta aktywność ruchowa, profilaktyka chorób krążeniowych w dorosłym życiu, dbanie o prawidłowy rozwój fizyczny jak i kompetencji społecznych, a nie produkcja przyszłych piłkarzy.

Liczę na zrozumienie.

Ze sportowym pozdrowieniem – trener Mateusz Mrózek

Rehabilitacja i fizjoterapia w Chrzanowie | Rehabilitacja i fizjoterapia w Libiążu | Rehabilitacja i fizjoterapia w Oświęcimiu | Masażysta w Chrzanowie